Price Book idea revisited

One of my all-time favorite frugal authors, Amy Dacyczyn (I went to link to her Wikipedia entry – can you believe there isn’t one yet?), has long reccomended maintaining a price book for groceries.  I tried keeping a paper version before, but it was a real pain in the neck to keep up-to-date and organized in a way that I could actually use.  Attempts to use Excel to keep the data organized never really got off the ground.  But I recently came across this Grocery Price Book Spreadsheet at Sean Payne’s Uncommon Way to Wealth website which looks more user friendly than anything I’ve seen before.  What I like about it is the ability to quickly calculate a per weight/unit cost as well as the per serving cost.  

When I’m ready to go shopping, I can easily print out the price book pages organized by aisle so I can tell at a glance if the price has gone up, down or stayed the same.  And when I want to calculate the cost of a meal or recipe, it’s very easy for me to determine how much the individual ingredients (i.e., a single banana, a teaspoon of vanilla, etc.) cost.

Now I know that a cup of homebrewed Trader Joe’s coffee costs me 22 cents (including cream and sugar!).  I always knew that it was less expensive to make coffee at home than to go to Starbucks or Dunkin Donuts, but I didn’t realize it was such a huge difference.  I’m definitely looking forward to using this price book spreadsheet in the future.

Advertisements

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s